مجله تیته, مقالات

نقاشی برای مبتدی ها: چطوری شروع کنیم؟

ممکن است وقتی می‌خواهید نقاشی را شروع کنید چیزهای بسیاری ذهن شما را درگیر کند. چه ابزاری؟ چگونه شروع کنم؟ شروع کردن با ابزارهایی مانند اکریلیک، آبرنگ یا گواش که بر پایه آب هستند راحت‌تر است. نیازی نیست با حلال های سمی سر و کله بزنید و تمیزکاری آن هم ساده‌تر است. تفاوت اصلی بین اکریلیک و آبرنگ یا گواش این است که اکریلیک سریع خشک می‌شود و بنابرین می‌شود راحت‌تر می‌توان مجدد روی کار را رنگ‌آمیزی کرد. آبرنگ و گواش تا مدتی پابرجا باقی می‌مانند و این بدین معنی است که استفاده از آب یا رنگ جدید ممکن است لایه‌های زیری را از بین ببرد یا با آن ها مخلوط شود.

در اینجا چند پیشنهاد داریم درمورد اینکه از چه موادی می‌توانید استفاده کنید و چطور می‌توانید شروع کنید. انتخاب شما در درجه اول به الویت های شما و بعد به اینکه اکنون چه چیزی در دست دارید، بستگی دارد.

اکریلیک

اکریلیک ابزاری چندکاره و بادوام است. از اکریلیک می‌توان مانند آبرنگ به نسبت کم و یا مانند رنگ روغن به نسبت غلیظ استفاده کرد. سریع خشک می‌شود و به راحتی می‌توان مجدد بر روی آن رنگ‌آمیزی کرد. اکریلیک محلول در آب است و برای رقیق کردن رنگ تنها به آب نیاز است و قلموها را به راحتی می‌توان با آب و صابون شست.

برای مبتدیان یا هنرمندان حرفه ای درجه‌های مختلفی از رنگ وجود دارد. رنگ‌های درجه حرفه ای حاوی رنگدانه‌های بیشتری هستند، اما رنگ‌های مخصوص مبتدیان برای شروع کار بسیار راحت است و هزینه کمتری دارند.

آبرنگ

آبرنگ هم گزینه مناسبی برای شروع است اگر تازه کار هستید و نمی‌خواهید زیاد هزینه کنید. برای شروع یک بسته آبرنگ یا چند تیوب رنگ بخرید. انتخاب با شماست که از رنگ سفید آبرنگ استفاده کنید یا نه. معمولاً هنگامی که از آبرنگ شفاف استفاده می‌کنید و از رنگ روشن به تیره کار می‌کنید، رنگ سفید آبرنگ به عنوان روشن‌ترین ترکیب شما عمل می کند.

گواش

گواش یک آبرنگ مات است و به شما این امکان را می‌دهد که بر روی سطحی روشن، همانند اکریلیک از تیره به روشن کار کنید. هم‌ چنین می‌توانید رنگ سفید چینی را با آبرنگ مخلوط کنید تا رنگ‌ها مات شوند.

انتخاب رنگ ها

اکریلیک: فقط با چند رنگ شروع کنید تا نحوه درست رنگ‌آمیزی را قبل از اضافه شدن پیچیدگی و ترکیب رنگ ها یاد بگیرید. با تک رنگ سیاه، سفید و یک رنگ دیگر شروع کنید.

یا اینکه می‌توانید از یک پالت با تعداد رنگ محدود مانند قهوه ای، آبی و سفید استفاده کنید. این رنگ‌ها تُن سردی و گرمی را به ارمغان می‌آورند و در عین حال به شما این امکان را می‌دهد که طیف وسیعی از رنگ‌ها را ایجاد کنید.

آبرنگ یا گواش: همانند اکریلیک می‌توانید از یک پالت با تعداد رنگ محدود آبی، قهوه ای و سفید استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تا بر روی مقادیر مناسب برای ترکیب رنگی تمرکز کنید و گیج نشوید. سپس می‌توانید پالت رنگی خود را گسترش دهید.

سطح نقاشی

یکی از نکات مثبت درمورد اکیریلک این است که می‌توانید با آن بر روی سطوح مختلف نقاشی کنید. بوم‌های نقاشی آماده برای این کار عالی هستند چون بتونه کاری شدند و محکم هستند و در صورت لزوم می‌توان آن‌ها را روی سه پایه و یا پا قرار داد. سبک هستند و قیمت زیادی هم ندارند.

برای آبرنگ یا گواش کاغذهای آبرنگ با وزن و بافت های مختلفی وجود دارند.کاغذهای جداگانه بخرید و آن‌ها را به شکل یک دفترچه دربیارید تا حمل آن آسان باشد.

برای نقاشی می‌توانید از دفترچه های بدون خط تیته استفاده کنید.

قلمو

قلموها سایز و شکل‌های مختلفی دارند. قلموها با شماره سایزبندی می‌شوند ولی با توجه به سازنده ها طبقه‌بندی می‌شوند. برای شروع بهتر است قلمویی به عرض ۲.۵ سانتی‌متر بخرید که معمولاْ قلموی شماره ۱۲ است.، یا اینکه می‌توانید یک پک قلمو ارزان قیمت مخصوص مبتدی‌ها بخرید تا ببینید چه شکل و اندازه ای را می‌پسندید.

قلموهای مخصوص آبرنگ باید موهای نرم تری داشته باشند. می‌توانید با یک پک قلمو مخصوص مبتدی‌ها شروع کنید و یا اینکه از قلموی شماره ۸ استفاده کنید.

انتخاب قلموی خوب بسیار مهم است. قلمویی خوب است که شکل خود را حفظ کند و موهای آن حین کار ریخته نشود و به طور ناخواسته در نقاشی باقی نماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *