مجله تیته

مزایای استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای

همه ما در خانه فضایی داریم که آن را به مخفی کردن کیسه‌های پلاستیکی اختصاص دادیم. این کیسه‌ها ممکن است به دردبخور باشند، اما همیشه این تردید وجود دارد که آیا باید آن‌ها را بلافاصله بعد از گرفتن دور انداخت یا نه (بیشتر مردم قبل دور ریختن کیسه‌های پلاستیکی تنها ۱۲ دقیقه از آن‌ها استفاده می‌کنند).

به جای جمع کردن انبوهی از کیسه‌های پلاستیکی یک بار مصرف که نه تنها اسباب زحمت هستند، بلکه بسیار پرهزینه و برای محیط زیست هم زیان‌آور هستند، سعی کنید از کیسه‌های خرید چند بار مصرف استفاده کنید. استفاده از این کیسه‌ها مزایای بسیاری دارد که در ادامه به بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

۱. صرفه‌جویی در مصرف منابع

کیسه‌های پلاستیکی تجزیه پذیر نیستند، و برای تولید آن‌ها از نفت خام و گاز طبیعی استفاده می‌شود، و حتی برای حمل و نقل به سوخت‌های فسیلی بیشتری هم نیاز دارند.

با استفاده از کیسه‌های چند بار مصرف، شما نه تنهامیزان استفاده از منابع تجدیدناپذیر را کاهش می‌دهید، بلکه هزینه‌هایی که کشور باید سالیانه برای تمیز کردن این کیسه‌ها بپردازد را نیز کاهش می‌دهید.

صرف نظر از اینکه شما چگونه کیسه‌های پلاستیکی خود را مرتب می‌کنید، آن‌ها درنهایت در خیابان‌ها پراکنده می‌شوند، راه های آبی را مسدود می‌کنند و به سایر محیط‌های طبیعی نیز نفوذ می‌کنند.

با مصرف کیسه‌های چندبار مصرف پارچه‌ای نه تنها می‌توان به حفظ محیط زیست کمک کرد بلکه می‌توان آن را برای آیندگان هم حفظ کرد.

۲. اشغال فضای کمتر

کیسه‌های پلاستیکی فضای زیادی را اشغال می‌کنند و اغلب خانه، ماشین و فضای کار شما را بهم می‌ریزند. فکر کنید: اگر هر هفته برای تهیه مایحتاج خود ۵ کیسه از فروشگاه خرید کنید، درنهایت در پایان سال تعداد این کیسه‌ها به ۲۶۰ می‌رسد. این کیسه‌ها درنهایت فقط آشپزخانه، کابینت‌ها و خانه شما را بهم ریخته می‌کنند.

اگرچه کیسه‌های پارچه‌ای چندبار مصرف از کیسه‌های پلاستیکی بزرگ‌تر هستند، اما می‌توان آن‌ها را تا زد و در گوشه‌ای قرار داد و درنهایت این کیسه‌ها فضای بسیار کمتری را نسبت به کیسه‌های پلاستیکی اشغال می‌کنند.

3. مقاومت و قابلیت اطمینان

برخلاف کیسه‌های نازک پلاستیکی که از مغازه‌ها دریافت می‌کنید، کیسه‌های پارچه‌ای بادوام‎تر هستند و می‌توانند بار بیشتری را حمل کنند. دوام این کیسه‌ها هم‎چنین از پاره شدن این کیسه‌ها جلوگیری می‌کند. پس دیگر لازم نیست نگران ریخته شدن اقلام خریداری شده از توی کیسه باشید.

این کیسه‌ها قابل اطمینان هم هستند‌، چون به چند هدف می‌توانند استفاده شوند. می‌توانید از این کیسه‌ها به عنوان ساک خرید، ساک ورزشی و یا برای گذاشتن جزوات و کتاب‌های خود داخل آن استفاده کنید.

4. آسودگی خاطر

با استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای نه تنها فضای خانه خود را باز می‌کنید بلکه آسوده خاطر نیز می‌شوید. کیسه‌های پلاستیکی یکی از رایج‌ترین چیزهایی هستند که در اقیانوس‌ها و سواحل پیدا می‌شوند. سالیانه چیزی حدود ۵۰۰ بیلیون تا ۱ تریلیون کیسه پلاستیکی مصرف می‌شود که درنهایت یا عاقبت آن‌ها به اقیانوس‌ها، خاک ها‌، رودخانه ها ختم می‌شود و یا خوراک حیوانات می‌شوند.

پس از همین امروز مصرف کیسه‌های پلاستیکی را کنار گذاشته و با استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای به حفظ زمین زیبا کمک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *