مجله تیته, مقالات

۷ گام برای نظم دادن به اتاق کار

کسانی که به عنوان شغل و یا سرگرمی کار هنری انجام می‌دهند خوب می‌دانند که مرتب بودن اتاق کار یا کارگاه بسیار حائز اهمیت است چون بودن در  محیطی منظم به شما کمک می‌کند تا ذهنتان آزاد شود و خلاقیت جریان باید. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله به ۷ نکته ساده و اساسی برای مرتب نگه داشتن محیط کاری اشاره کنیم که بدون نیاز به هزینه اضافه به سادگی میتوان آن‌ها را پیاده سازی کرد.

1. وسایلی که مدام از آن‌ها استفاده می‌کنید را در معرض دید قرار بدید

وسایلی که قرار است به طور مداوم از آن‌ها استفاده کنید را در جعبه‌های پلاستیکی یا ظروف بدون در نزدیکی میز کار و جلوی چشم خود قرار دهید. چون هنگام تکمیل یک کار هنری هیچ چیز به اندازه‎ی اینکه مجبور شوید کار خود را برای پیدا کردن یک قیچی یا چسب متوقف کنید آزاردهنده نیست.

2. برای هر چیزی جایی مشخص کنید

به همه وسایل خود از جمله کاغذها، رنگ‌ها، پارچه‌‌ها، روبان‌ها و … جایی را تخصیص دهید. تجهیزات کاری خود را با توجه به ماهیت آن کار هنری سازماندهی کنید مثلا تجهیزات مربوط به نقاشی در یک طرف و تجهیزات مربوط به خیاطی و بافندگی در طرف دیگر. حتماً به این موضوع توجه داشته باشید که پس از استفاده از هر کدام از وسایل آن‌ها را سر جای خود برگردانید. به هیچ وجه اجازه ندهید وسایل بر روی هم انباشته شوند. اگر وسایل خود را داخل جعبه ها یا کشوهای دربسته قرار دادید بر روی آن ها برچسب بزنید تا فراموش نکنید چه چیزی داخل آن است. چک کردن جعبه‌ها بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از آن است که بخواهید جعبه‌ای را از قفسه‌ای بیرون بکشید، در آن را باز کنید و داخل آن را نگاه کنید.

3. همین حالا انجامش بده

“همین حالا انجامش بده” باید شعار جدید شما باشد. کسانی که معمولاً کارهای خود را به تعویق می‌اندازند و از انجام کارهای ناخوشایند واهمه دارند، زمان خود را صرف انجام کارهای غیرضروری کرده و از انجام کار اصلی خود عقب می‌مانند. وقتی شرط می‌کنید که کاری را “همین حالا انجامش بده” درواقع خود ‌را از بسیاری از نگرانی‌های بی‌مورد آینده نجات می‌دهید.

4. یک ناحیه کاری مرکزی برای خود مشخص کنید

یک قانون مهم این است که برای خود یک ناحیه کاری مرکزی انتخاب کنید. در اتاق کار یا کارگاه یک میز یا میز تحریر گزینه مناسبی است. این مکان باید تنها جایی باشد که شما کارهای هنری خود را در آن انجام می‌دهید. وسایل خود را در کل خانه پخش نکنید. به هم ریختگی باعث می‌شود به سختی بتوانید بر روی پروژه خود تمرکز کنید. هم‌ چنین وقتی وسایل مورد نیاز خود را داخل یک اتاق نگهداری می‌کنید مرتب ماندن نیز ساده‌تر می‌شود.

5. 15 دقیقه از وقت خود را به تمیزکاری اختصاص دهید

در روز ۱۵ دقیقه را به تمیزکاری و مرتب کردن وسایل خود اختصاص دهید. امروز بخشی از وسایل خود را مرتب کنید و فردا بخشی دیگر را. اگر هر روز بخشی از اتاق خود را مرتب کنید، در نهایت اتاقی منظم خواهید داشت.

6. از شر وسایل غیرضروری خلاص شوید

وسایل اضافی نگه ندارید. اگر وسیله ای را برای دو سال نگه داشتید و هیچوقت ازش استفاده نکردید، بهترین فرصت است که از شر آن خلاص شوید. آن را دور بیندازید یا بفروشید. اگر تعداد وسایل ضروری خود را کاهش دهید نظم دادن به اتاق کارتان بسیار راحت‌تر خواهد شد.

7. یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید، تهیه کنید

اگر اتاق کارتان به قدری نامرتب است که به نظرتان تمیز کردنش غیرممکن است، هر روز یک لیست سه گزینه ای از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید تا زمانی که اتاقتان به طور کامل مرتب شود. یک بازی کوچک با خود بکنید آن هم اینکه در این کارها هیچ چون و چرایی نیاورید و درموردشان بحث نکنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید درنهایت خودتان نیز از نتیجه آن شگفت انگیز خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *