مجله تیته

چگونه از چرخه رنگ‌ها در دکوراسیون استفاده کنیم؟

همه ما می‌دانیم که انتخاب رنگ‌بندی مناسب برای دکوراسیون می‌تواند دلهره‌آور باشد. اما اگر به شما بگوئیم که یک روش سنجیده و بدون نقص برای این وجود دارد که علاوه بر داشتن جذابیت، عاشق آن می‌شوید چه؟ رازهایی در پشت چرخه رنگ نهفته است که فهم نحوه استفاده از آن‌ها می‌تواند ترکیبات فوق‌العاده‌ای درست کند.

اصول پایه

براساس اصول علمی رنگ شناسی، چرخه رنگ به گونه‌ای سازمان یافته است که نشان می‌دهد رنگ‌ها باید چگونه به طور طبیعی با هم ترکیب و مخلوط می شوند و کنتراست آن‌ها به چه شکل باشد. این چرخه به ۱۲ رنگ و ۳ دسته رنگ های اصلی و اولیه، ثانویه و ترکیبی تقسیم می‌شود. رنگ های اولیه قرمز، سبز و آبی هستند و رنگ‌های دیگر از ترکیب این سه رنگ حاصل می‌شوند.

بین رنگ‌های اصلی، رنگ‌های ثانویه نارنجی، سبز و بنفش قرار می‎گیرند که از ترکیب رنگ‌های اولیه حاصل می‌شوند.

رنگ‌های ترکیبی از ترکیب رنگ‌های اولیه و ثانویه کنار خود ساخته می‌شوند که عبارتند از: زرد-نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز-بنفش، آبی-بنفش، سبز-آبی و سبز-زرد.

رنگ‌بندی

چرخه رنگ‌ها مهم‌ترین ابزار در دکوراسیون محسوب می‌شوند تا زمانی که بدانید چطور از آن استفاده کنید. در ادامه محبوب‌ترین رنگ‌بندی‌هایی که براساس این چرخه رنگ ساخته شده است را خواهیم دید. قبل از شروع این را در ذهن خود داشته باشید که رنگ‌های آبی، سبز و بنفش تنالیته‌های سرد هستند که بیشتر آرام‌بخش هستند در حالیکه رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز، قهوه‌ای و صورتی تنالیته‌های گرم هستند که بیشتر هیجان‌بخش هستند. قبل از اینکه یک پالت رنگی انتخاب کنید، مهم این است که بدانید دوست دارید اتاقتان چه حسی را منتقل کند.

رنگ‌های یکنواخت

هیچ کس نمی‌گوید که برای طراحی خانه و اتاق خود لازم است همه رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید، درواقع استفاده از رنگ‌های یکنواخت با تنالیته‌های متفاوت می‌تواند منجر به ظاهری زیبا شود.

با رنگی شروع کنید که واقعاً آن را دوست دارید، سپس آن را با سایه‌های مختلف از تیره تا روشن ترکیب کنید. همه چیز باید به صورت عادلانه باشد، از دیوارها گرفته تا اثاثیه و اکسسوری‌ها.

معمولاً، اتاقی که از تعادل رنگی خوبی برخوردار است ترکیبی از رنگ‌های سرد و گرم است، اما نه لزوماً به اندازه مساوی. پس اگر از رنگ‌های یکنواخت سرد استفاده می‌کنید، حتماً آن را با فرش‌های دستبافت، مبلمان چوبی و ظروف برنجی و برنزی تعدیل کنید. به همین صورت، رنگ‌های گرم را نیز با دیوارهای سفید و اثاثیه بی‌رنگ تثبیت کنید.

رنگ‌های مشابه

اگر به سادگی رنگ‌های یکنواخت علاقه مندید اما جذابیت بیشتری می‌خواهید، رنگ‌های مشابه به درد شما می‌خورد. این روش مطمئناً یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد یک ترکیب رنگی خوب با کنتراست ملایم است. این روش بسیار ساده است فقط کافی است دو یا سه رنگ در چرخه رنگ‌ها را با هم ترکیب کنید.

بهترین راه برای خلق نمایی منسجم و به هم پیوسته این است که از قانون ۱۰-۳۰-۶۰ استفاده کنید ــــ ۶۰ درصد برای رنگ غالب، ۳۰ درصد برای رنگ دوم و ۱۰ درصد برای رنگ سوم. برای خلق جوی آرام‌بخش در فضاهایی مثل اتاق خواب، از رنگ‌های خنثی یا رنگ‌هایی با تنالیته یکسان استفاده کنید. برای اینکه اتاقتان حس انرژی‌بخشی بیشتری داسته باشد، از رنگ‌های اشباع شده (رنگ‌هایی که با رنگ سفید مخلوط نشده‌اند) و یا رنگ‌های گرم استفاده کنید.

یکی از محبوب‌ترین ترکیب‌‌ها از رنگ‌های مشابه، سبز و آبی است. که می توانید با اضافه کردن یک تابلو در رنگ سوم آن را جذاب‌تر کنید.

رنگ‌های مکمل

معمولاْ تضاد با جذابیت همراه است. انتخاب دو رنگ مکمل، یک طرح رنگی انرژی‌زا با کنتراست بالا را ایجاد می‌کند. این کار اصل ساده‌ای دارد، کافی است دو رنگ متضاد را از دو طرف چرخه رنگ انتخاب کنید، مثلاً بنفش و زرد، آبی و نارنجی یا سبز و قرمز.

وقتی از دو رنگ روشن و متضاد استفاده می‌کنیم، معمولاً یکی را به دیگری ترجیح می‌دهیم و یا از هر دو آن‌ها برای برجسته نشان دادن یک پس زمینه خنثی استفاده می‌کنیم.

رنگ‌های ترکیبی

اگر احساس ماجراجویی می‌کنید از طرح رنگ‌های ترکیبی استفاده کنید. بر روی چرخه رنگ هر سه رنگی که فاصله یکسانی از هم داشته باشند می‌توانند این طرح رنگی را بسازند. این طرح رنگی یک کنتراست روشن ولی متعادل دارد که شدت آن کمی از رنگ‌های مکمل کمتر است. یک رنگ اصلی انتخاب کنید و با دو رنگ دیگر آن را برجسته کنید تا چشم‌نوازتر شود. اگر می‌خواهید آن را بیشتر برجسته کنید، از نسخه اشباع شده هر سه رنگ استفاده کنید و یا اینکه رنگ‌ها را ملایم‌تر کنید و در بین آن از رنگ‌های خنثی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *